Members of the Academy of Distinguished Teachers

Name

Department/School

Year Inducted

Billy Abraham

Perkins School of Theology

2003

Jeremy Adams

History, Dedman

2004

Bill Babcock

Perkins School of Theology

2001

Bill Barnard

Religious Studies, Dedman 

2002

Bill Beauchamp

French, Dedman

2006

Christine Buchanan

Biology, Dedman

2007

AnneMarie Weyl-Carr

Art History, Meadows

2003

Thomas Carr

Mathematics, Dedman

2013

Dale Carpenter  Dedman School of Law 2022

Mark Chancey

Religious Studies, Dedman 

2007

Marc Christensen

Electrical Engineering, Lyle

2011

Jaime Clark-Soles

Perkins School of Theology

2014

Gregory Crespi

Olga Colbert

Dedman School of Law

Foreign Languages & Literatures, Dedman

2019

2008

Crista DeLuzio

History, Dedman 

2009

William Dillon

Marketing, Cox

2016

Maria Dixon

Corp. Communications & Public Affairs, Meadows

2016

Jill DeTemple

Religious Studies, Dedman 

2015

Sandra Duhé  Corporate Communication, Meadows 2022
Virginia DuPuy  Music, Meadows 2022

Melissa Barden Dowling

History, Dedman 

2005

Johan Elverskog

Religious Studies, Dedman

2010

Maxime Foerster  World Languages & Literatures, Dedman  2021 

Randall Griffin

Art History, Meadows

2010

Milt Gosney

Electrical Engineering, Lyle

2006

Christopher Hanna

Dedman School of Law

2002

Ian Harris

Statistical Science, Dedman

2008

Roy Heller

Perkins School of Theology

2010

John Holbert

Perkins School of Theology

2007

Jim Hopkins

History, Dedman

2001

Robert Howell

Philosophy, Dedman

2009

Yildirim Hurmuzlu

Mechanical Engineering, Lyle

2015

Jeffrey Kahn 

Dedman School of Law 

2020 

Jill Kelly 

History, Dedman 

2020 

Alice Kendrick

Jeffery Kennington

Advertising, Meadows

EMIS, Lyle

2019

2004

Karl Kilinski

Art History, Meadows

2006

Rita Kirk

Corp. Communications & Public Affairs, Meadows

2003

Thomas Knock

History, Dedman 

2009

Joe Kobylka

Political Science, Dedman 

2001

Robert Krout

Music Therapy, Meadows

2013

Maribeth Kuenzi

Management, Cox

2018

Sheri Kunovich

Sociology, Dedman

2013

Carrie La Ferle

Advertising, Meadows

2012

Michael Lattman

Chemistry, Dedman

2014

James Lee 

History and Early Christianity, Perkins 

2020 

James Linck  Finance, Cox  2019 

Steven Lindquist

Owen Lynch

Religious Studies, Dedman

Corp. Communications & Public Affairs, Meadows

2021

2018

John Maguire

Chemistry, Dedman

2002

Luis Maldonado

World Languages, Dedman

2013

David Mauer

Finance, Cox

2004

Tom Mayo

Dedman School of Law

2012

William Maxwell 

Finance, Cox 

2020 

Alyce McKenzie

Perkins School of Theology

2011

Rebekah Miles  Perkins School of Theology  2021 

Darius Miller

Finance, Cox

2015

Patty Wisian-Neilson

Chemistry, Dedman

2005

Beth Newman

English, Dedman 

2002

Thomas Osang

Economics, Dedman

2009

Ellen Pryor

Dedman School of Law

2001

Mickey Quinones

Management & Organizations, Cox

2014

Peter Raad

W. Keith Robinson

Mechanical Engineering, Lyle

Dedman School of Law

2019

2017

Larry Ruben

Biological Sciences, Dedman

2008

Meghan Ryan

Dedman School of Law

2018

Stephen Sekula

Physics, Dedman

2017

Dennis Simon

Political Science, Dedman 

2005

Carolyn Smith-Morris  Anthropology, Dedman  2021 

David Son

Chemistry, Dedman 

2011

Willard Spiegelman

English, Dedman 

2004

Brandilyn Stigler

Mathematics, Dedman

2018

Jay Sullivan

Sculpture, Meadows

2012

Hervé Tchumkam  World Languages, Dedman  2022 

Elizabeth Thornburg

Dedman School of Law

2016

John Ubelaker

Biology, Dedman

2005

Donald VandeWalle

MNO, Cox

2010

Kumar Venkataraman

Finance, Cox

2017

Mary Vernon

Art, Meadows

2006

Gabriela Vokic

World Languages, Dedman

2016

Greg Warden

Art History, Meadows

2011

Paige Ware

Teaching & Learning, Simmons

2014

Kathleen Wellman

History, Dedman

2017

Bonnie Wheeler

English, Dedman 

2007

David Willis

Mechanical Engineering, Lyle  

2008

Wayne Woodward

Statistics, Dedman

2003