Name | Title | Phone | Office Location | |
---|---|---|---|---|
Margi Evans | Assistant to the Chair and Department Administrative Assistant | 214-768-2984 | mfevans@smu.edu | Dallas Hall, Suite 71 |
Graduate Program Coordinator | 214-768-2960 | Dallas Hall, Suite 71 |
People
Sabri Ates
Associate Professor
Rachel Ball-Phillips
Adjunct Lecturer
Kate Carté
Professor
Crista J. DeLuzio
Director of Graduate Studies
Associate Professor and Altshuler Distinguished Teaching Professor
Melissa Barden Dowling
Department Chair
Associate Professor, Altshuler Distinguished Teaching Professor and Director of Classical Studies
David Doyle
Director, University Honors Program
Academic Mentor, Dedman College Scholars Program
Adjunct Assistant Professor of History
Johan Elverskog
Courtesy Professor and Professor and Chair of Religious Studies
Jeffrey A. Engel
Professor
Director of the Center for Presidential History
Neil Foley
Professor, and Robert H. and Nancy Dedman Chair in History
Associate Director, Clements Center for Southwest Studies
Brian Franklin
Adjunct Lecturer
Associate Director of the SMU Center for Presidential History
Andrew R. Graybill
Professor
Director, Clements Center for Southwest Studies
Rick Halperin
Adjunct Lecturer
Professor of the Practice of Human Rights
Director, Human Rights Education Program
Kenneth M. Hamilton
Professor and Director of Ethnic Studies
Erin R. Hochman
Associate Professor
Macabe Keliher
Associate Professor
Jill E. Kelly
Associate Professor and Altshuler Distinguished Teaching Professor
Thomas J. Knock
Professor of History and Altshuler Distinguished Teaching Professor
Bianca Lopez
W.R. Nicholson Endowed Assistant Professor of Medieval and Renaissance Studies
Alexis M. McCrossen
Professor
Pablo Mijangos y González
Edmund J. and Louise W. Kahn Chair in History
Brandon G. Miller
Assistant Director, University Honors Program
Academic Mentor, Dedman College Scholars Program
Adjunct Assistant Professor, Clements Department of History
Daniel T. Orlovsky
Professor and George Bouhe Research Fellow in Russian Studies
Ariel Ron
Director of Undergraduate Studies
Glenn M. Linden Associate Professor of the U.S. Civil War Era
Kathleen A. Wellman
Dedman Family Distinguished Professor and Altshuler Distinguished Teaching Professor
Laurence H. Winnie
Senior Lecturer
Eugene Alviar
Ph.D. Program
Emma Armstrong
Ph.D. Program
Cole Bates
Ph.D. Program
Kevin Briceland
Ph.D. Program
Shaffer Bonewell
Ph.D. Program
Jessica Ceeko
Ph.D. Program
Frank Chen
Ph.D. Program
Walter Coleman
M.A. Program
Skye Cranney
Ph.D. Program
Adam Davies
Ph.D. Program
Marguerite Evans
Ph.D. Program
Briana Hogg
Ph.D. Program
Austin Joseph Miller
Ph.D. Program
Laura Narvaez
Ph.D. Program
Kimberly Orzel
Ph.D. Program
Thomas Pelchat
Ph.D. Program
Braunshay G. Pertile
Ph.D. Program
Kristel Puente
Ph.D. Program
Ashton Reynolds
Ph.D. Program
Timothy Seiter
Ph.D. Program
Rashida Shafiq
Ph.D. Program
Philip Smith
Ph.D. Program
Edgar Velazquez
Ph.D. Program
Christopher Walton
Ph.D. Program
Kenneth Andrien
Edmund J. and Louise W. Kahn Chair in History
Peter Bakewell
Edmund J. and Louise W. Kahn Chair in History Emeritus
Colonial Mexico
Latin America
John R. Chávez
Professor Emeritus
The Americas
North Atlantic World
Colonialism
Mexican American Borderlands
Edward F. Countryman
University Distinguished Professor
James K. Hopkins
Altshuler Distinguished Teaching Professor Emeritus
Modern Britain
European Social and Intellectual
John A. Mears
Professor Emeritus
Early Modern Europe
Global and Comparative
Donald L. Niewyk
Professor Emeritus
Modern Europe
Germany
Robert W. Righter
Research Professor, Retired
American West
Environmental History
Sherry L. Smith
University Distinguished Professor Emerita
American West
Native American
Ling A. Shiao
Research Professor
China
Modern East Asia