Award Recipients

Reset filters
Student Major(s) Year Award Language/Country  Standing 
Benjamin Feinstein History 2022
  • Boren Scholarship
Kazakhstan Winner
Madeline Pan Biological Sciences, Health and Society 2022
  • Boren Scholarship
China Winner
Nia Kamau Human Rights, International Studies 2022
  • Critical Language Scholarship 
Arabic Winner
Samar Rawas International Studies 2022
  • Critical Language Scholarship
Arabic Winner
Saavni Desai International Studies, Political Science 2022
  • Critical Language Scholarship
Arabic  Alternate
Rodney Johnson International Studies 2022
  • Critical Language Scholarship
Arabic Alternate 
Austin Hickle Economics, Public Policy
2022
  • Fulbright U.S. Student Award
South Korea - English Teaching Assistantship Winner
Nia Kamau Human Rights, International Studies
2022
  • Fulbright U.S. Student Award
Zambia - English Teaching Assistantship Winner
Camilla Martinez Theatre (M.F.A.)
2022
  • Fulbright U.S. Student Award
Bulgaria - English Teaching Assistantship Winner
Evan Schumacher Dance, Philosophy
2022
  • Fulbright U.S. Student Award
Germany - Study/Research  Winner
Anna Taglioli World Languages: Chinese, Human Rights, International Studies
2022
  • Fulbright U.S. Student Award
Taiwan - English Teaching Assistantship Winner
Izzah Zaheer Political Science, Management
2022
  • Fulbright U.S. Student Award
Belgium - English Teaching Assistantship Winner
Audrey Hudson Finance, Statistical Science 2022
  • Gilman Scholarship
United Kingdom Winner
Murphy Kendall
Psychology 2022
  • Gilman Scholarship
France Winner
Isabelle Galko Environmental Sciences 2022
  • Marshall Scholarship
  Winner
Amy Hermann Physics, Statistical Science 2022
  • NSF REU

Winner
Nia Kamau Human Rights, International Studies 2022
  • Pickering Fellowship
  Winner
Rodney Johnson International Studies 2022
  • Sultan Qaboos Cultural Center Summer Arabic Language and Media Scholarship
  Winner
Mushfequr Rahman Health and Society, International Studies 2021
  • Boren Scholarship
  Winner
Madeline Pan Biological Sciences, Health and Society 2021
  • Boren Scholarship
  Alternate
Isabelle Galko Environmental Sciences 2021
  • Critical Language Scholarship
Indonesian  Winner 
Nia Kamau Human Rights, International Studies 2021
  • Critical Language Scholarship
Arabic  Winner
Erin Pierce Chemistry 2021
  • Critical Language Scholarship
Arabic  Winner 
Mushfequr Rahman Health and Society, International Studies 2021
  • Critical Language Scholarship
Urdu  Winner
EJ Rorem Political Science, Statistical Science 2021
  • Critical Language Scholarship
Persian  Winner
Joshua Sylvester Computer Science (B.S., M.S.) 2021
  • Fulbright U.S. Student Award
Germany - Study/Research  Winner 
Giana Ortiz Finance, Mathematics 2021
  • Fulbright U.S. Student Award
Finland - Study/ Research  Winner 
Angela Wang Biochemistry, Human Rights 2021
  • Fulbright U.S. Student Award
Vietnam - Study/Research  Winner 
Kalkidan Alemu Biological Sciences 2021
  • Fulbright U.S. Student Award
Malta - English Teaching Assistantship  Winner 
Caroline Gunderson Accounting, German 2021
  • Fulbright U.S. Student Award
Germany - English Teaching Assistantship  Winner 
Sienna Dugan Health and Society 2021
  • Fulbright U.S. Student Award
Rwanda - English Teaching Assistantship  Alternate
Lamisa Mustafa Human Rights, Public Policy, Sociology 2021
  • Fulbright U.S. Student Award
Indonesia - English Teaching Assistantship  Alternate 
Gabrielle Gard Biochemistry 2021
  • Goldwater Scholarship
  Winner 
Jerod Aguilar Geology (Ph.D.) 2021
  • NSF GRFP
  Winner
Claire Lamberti Chemistry (Ph.D.) 2021
  • NSF GRFP
  Winner
Asher Thye Anthropology, Human Rights 2021
  • NSF REU
  Winner 
Shara Jeyarajah Music, Human Rights 2021
  • Public Policy and International Affairs Program
  Winner 
Jared Burleson Mathematics, Physics 2021
  • Schwarzman Scholarship
  Winner 
Austin Hickle Economics, Public Policy 2021
  • Truman Scholarship
  Winner 
Austin Hickle Economics, Public Policy 2021
  • Udall Scholarship

Honorable Mention
Mushfequr Rahman Health and Society, International Studies 2020
  • Charles B. Rangel Summer Enrichment Program
  Winner 
Barrett Stout Anthropology, History 2020
  • Fulbright U.S. Student Award
Spain - English Teaching Assistantship  Winner
Pablo Gonzales Education (M.Ed.) 2020
  • Fulbright U.S. Student Award
Mexico - English Teaching Assistantship  Winner 
Nadia Helmy Education (M.Ed.) 2020
  • Fulbright U.S. Student Award
Jordan - English Teaching Assistantship  Winner
Frank Jackson Teach for America Alternative Certification 2020
  • Fulbright U.S. Student Award
Colombia - English Teaching Assistantship  Winner 
Milla Lubis Education (M.Ed.) 2020
  • Fulbright U.S. Student Award
Spain - English Teaching Assistantship  Winner 
Liliana Mata Education (M.Ed.) 2020
  • Fulbright U.S. Student Award
Spain - English Teaching Assistantship  Winner 
Brittany Rigg Education (M.Ed.) 2020
  • Fulbright U.S. Student Award
Greece - English Teaching Assistantship  Winner 
Catherine Ticzon Education (M.Ed.) 2020
  • Fulbright U.S. Student Award
Spain - English Teaching Assistantship   Winner 
Jennifer Trejo Bilingual Education (MBE) 2020
  • Fulbright U.S. Student Award
Spain - English Teaching Assistantship   Winner 
Shawn Thomas Health and Society 2020
  • Fulbright U.S. Student Award
Cyprus - English Teaching Assistantship   Alternate 
Sadiya Patel Human Rights, International Studies 2020
  • Gilman Scholarship
India  Winner 
Gabriella Graceffo Art, English with Creative Writing Specialization 2020
  • Marshall Scholarship
  Finalist 
Hunter Kolon Human Rights, Political Science 2020
  • Marshall Scholarship
  Finalist
Nicolette Edwards Anthropology (Ph.D.) 2020
  • NSF GRFP
  Winner 
Jonathan Lindbloom Finance, Mathematics 2020
  • NSF REU
  Winner 
Siddhakshi Solanki   Biological Sciences, French 2019
  • Boren Scholarship
Senegal  Winner 
Megan Brown  Anthropology (Ph.D.) 2019
  • Fulbright U.S. Student Award
Costa Rica - Study/Research  Winner 
Megan Latoya   Anthropology (Ph.D.) 2019
  • Fulbright U.S. Student Award
Brazil - Study/Research  Winner 
Narcy Negrete   Accounting, World Languages: French Policy 2019
  • Fulbright U.S. Student Award 
Spain - English Teaching Assistantship  Winner 
Seth Clarke  Music 2019
  • Gilman Scholarship
South Africa  Winner 
Claire Givens  Music 2019
  • Gilman Scholarship
Italy  Winner
Siddhakshi Solanki Biological Sciences, French 2019
  • Gilman Scholarship
Senegal  Winner 
Allison Kim  Biological Sciences, Spanish              2019
  • Gilman Scholarship
Spain  Alternate 
Tyler Giallanza   Computer Science 2019
  • Goldwater Scholarship
   Winner
Leanna Maguire Anthropology (Ph.D.) 2019
  • NSF GRFP
   Winner
Kara Griffin  Anthropology (Ph.D.) 2018
  • Boren Scholarship
Japan  Winner 
Laura Buckley  Anthropology, Spanish, World Languages: French              2018
  • Fulbright U.S. Student Award
France - English Teaching Assistantship  Winner 
Mayura Iyer  Education (M.Ed.) 2018
  • Fulbright U.S. Student Award
Mexico - English Teaching Assistantship   Winner 
William Jones   Finance, German           2018
  • Fulbright U.S. Student Award
Germany - English Teaching Assistantship   Winner 
Kenneth Martin   English with a Creative Writing Specialization, Music             2018
  • Fulbright U.S. Student Award
Peru - English Teaching Assistantship   Winner 
Aline Matias  Education (M.Ed.) 2018
  • Fulbright U.S. Student Award
Spain - English Teaching Assistantship   Winner 
Angela Wang  Biochemistry, Human Rights              2018
  • Fulbright U.S. Student Award
Thailand - English Teaching Assistantship   Winner 
James Wilson  
2018
  • Fulbright U.S. Student Award
Romania - English Teaching Assistantship   Winner 
Isabella O'Brien  Theatre 2018
  • Fulbright U.S. Student Award
Czech Republic - English Teaching Assistantship   Alternate 
An Tran  Mechanical Engineering 2018
  • Gilman Scholarship
Czech Republic  Winner 
Josselyne Orbegoso  Biological Sciences, Health and Society   2018
  • Gilman Scholarship
Spain  Winner 
Audrey Ngo  French, Health and Society, Human Rights              2018
  • Gilman Scholarship
France  Winner 
Chelsey Kilburn  Biological Sciences 2018
  • Gilman Scholarship
China  Winner 
Meredith Burke  Art, Mathematics, Mechanical Engineering              2018
  • Goldwater Scholarship
  Honorable Mention 
Elizabeth Thomas Anthropology (Ph.D.) 2018
  • NSF GRFP
  Winner
Benjamin Chi  Biochemistry, Health and Society              2018
  • Schwarzman Scholarship
  Winner 
Sadie Donnelly  Art, Creative Computing   2017
  • Gilman Scholarship
Japan  Winner 
Syed Rizvi  Human Rights, Political Science              2017
  • Gilman Scholarship
Oman  Winner 
Emely Villeda-Principe   Creative Computing, Computer Science              2017
  • Gilman Scholarship
Japan  Winner 
Rahfin Faruk  Economics, Political Science, Public Policy, Religious Studies 2017
  • Marshall Scholarship
  Winner 
Erin Pinon  Art History (M.A.) 2016
  • Fulbright U.S. Student Award
Armenia - Study/Research  Winner 
Kerri Brown  Anthropology (Ph.D.) 2016
  • Fulbright U.S. Students Award
Brazil - Fulbright-Hayes DDRA  Winner 
Hena Rafiq  Human Rights, Political Science 2016
  • Fulbright U.S. Student Award
Kosovo - English Teaching Assistantship    Winner 
T. Nate White   Economics, Educational Studies 2016
  • Fulbright U.S. Student Award
Spain - English Teaching Assistantship   Winner 
Daniela Santana   Education (M.Ed.) 2016
  • Fulbright U.S. Student Award
Spain - English Teaching Assistantship   Winner 
Joseph DiPane  Biological Sciences, History 2016
  • Goldwater Scholarship
  Winner 
Patricia Nance  Chemistry 2016
  • Goldwater Scholarship
  Winner 
Whitney Goodwin Anthropology (Ph.D.) 2016
  • NSF DDIG
  Winner 
Kevin Bruemmer Chemistry, Mathematics 2016
  • NSF GRFP
  Winner 
Nicole Hartman Mathematics, Physics 2016
  • NSF GRFP
  Winner 
Sadie Donnelly Creative Computing, Art
2016
  • Gilman Scholarship
Japan Winner 
Syed Rizvi Human Rights, Political Science
2016
  • Gilman Scholarship
Oman Winner 
Emely Villeda-Principe Creative Computing, Computer Science
2016
  • Gilman Scholarship
Japan Winner 
Patricia Nance Chemistry
2016
  • Goldwater Scholarship

Winner
Joseph DiPane Biological Sciences, History
2016
  • Goldwater Scholarship

Winner
Margarita Sala Psychology (Ph.D.) 2016
  • NSF GRFP
  Winner 
Whitney Goodwin Anthropology (B.A., Ph.D.)
2015
  • Fulbright U.S. Student Award
Honduras Winner
Sara Kendrick Electrical Engineering (B.S.E.E., M.S.E.E.)
2015
  • Fulbright U.S. Student Award
United Kingdom Winner
Michaela Wallerstedt Anthropology (Ph.D.)
2015
  • Fulbright U.S. Student Award
Italy Winner
Kandi Doming Anthropology, Art History
2015
  • Fulbright U.S. Student Award
The Netherlands Winner
Carmen Maciel International Studies, Political Science, French
2015
  • Gilman Scholarship
France Winner 
Manuel Rangel Statistical Science, Spanish
2015
  • Gilman Scholarship
Spain Winner 
Collette Marchesseault
2015
  • Goldwater Scholarship

Honorable Mention
Rahfin Faruk  Economics, Political Science, Public Policy, Religious Studies 2015
  • Rhodes Scholarship
  Finalist 
Anna Norkett Economics with Finance Applications, Public Policy
2015
  • Truman Scholarship

Finalist
Hena Rafiq Political Science, Human Rights
2015
  • Truman Scholarship

Finalist
Afshan Kamrudin Anthropology
2014
  • Fulbright U.S. Student Award
South Africa Winner
Corinne Matthews Electrical Engineering (B.S.E.E., M.S.E.E.), Mathematics, English
2014
  • Fulbright U.S. Student Award
Poland Winner
Vy Nguyen Biochemistry, Mathematics
2014
  • Gilman Scholarship
Russia Winner 
Celia Garza Biological Sciences
2014
  • Gilman Scholarship
Costa Rica Winner 
Nicole Hartman Mathematics, Physics
2014
  • Goldwater Scholarship

Winner
Dalton Kim Chemistry, Biological Sciences
2014
  • Goldwater Scholarship

Honorable Mention
Sara Kendrick Electrical Engineering (B.S.E.E., M.S.E.E.)
2014
  • Goldwater Scholarship

Honorable Mention
Rahfin Faruk Economics, Political Science, Public Policy, Religious Studies
2014
  • Truman Scholarship

Winner
Fantine Giap Biological Sciences
2014
  • Truman Scholarship

Finalist
Prithvi Rudrappa Chemistry, Finance
2014
  • Truman Scholarship

Finalist
E. Jewell Lipps Environmental Sciences, Chemistry
2014
  • Udall Scholarship

Honorable Mention
Hanna Kim Political Science, Marketing
2013
  • Fulbright U.S. Student Award
South Korea Winner
Amie Hazama Accounting
2013
  • Gilman Scholarship
Spain Winner 
Karissa Jobman Advertising
2013
  • Gilman Scholarship
Argentina Winner 
Gabriella Padgett Mathematics
2013
  • Gilman Scholarship
China Winner 
Ramsha Ahmed International Studies
2013
  • Gilman Scholarship
Russia Winner 
Eric Alt Chemistry, Mathematics, Mechanical Engineering
2013
  • Goldwater Scholarship

Winner
Janice Kim Biological Sciences
2013
  • Goldwater Scholarship

Honorable Mention
Kimberly Mendoza  Biological Sciences, Chemistry, Spanish 2013
  • Rhodes Scholarship
  Finalist 
Megan Bond Hinrichsen Anthropology (Ph.D.)
2012
  • Fulbright U.S. Student Award
Ecuador Winner
Bilal Fawaz Biological Sciences
2012
  • Gilman Scholarship
Denmark Winner 
Essete Workneh Political Science, Journalism
2012
  • Gilman Scholarship
United Kingdom Winner 
Sarahi Garcia   2012
  • Gilman Scholarship
Denmark Winner 
Marcial Sanchez   2012
  • Gilman Scholarship
China Winner 
Mayra Pratz   2012
  • Gilman Scholarship
France Winner 
Vladimir Jovanovic Psychology 2012
  • Rhodes Scholarship
  Finalist 
Heather Hunt History, Medieval Studies
2011
  • Fulbright U.S. Student Award
Egypt Winner
Carla Mendiola History (Ph.D.)
2011
  • Fulbright U.S. Student Award
Canada Winner
Heather Hunt History, Medieval Studies  2011
  • Gilman Scholarship
France Winner 
Larry Anthony   2011
  • Gilman Scholarship
Morocco Winner 
Ryan Swick   2011
  • Gilman Scholarship
China Winner 
Aden Abiye   2011
  • Gilman Scholarship
United Kingdom Winner 
Katherine Deland Biochemistry
2011
  • Goldwater Scholarship

Winner
Kent Fischer Chemistry
2011
  • Goldwater Scholarship

Winner
Matthew Rispoli Electrical Engineering (B.S.E.E., M.S.E.E.), Physics, Mathematics
2011
  • Goldwater Scholarship

Honorable Mention
Matthew Gayer Political Science, Public Policy
2011
  • Truman Scholarship

Winner
A. Sunshine Prior Psychology, Anthropology
2010
  • Fulbright U.S. Student Award
New Zealand Winner
Heather Hunt History, Medieval Studies
2010
  • Gilman Scholarship
Egypt Winner 
Jessica Maxey Electrical Engineering (B.S.E.E., M.S.E.E.), Physics, Chemistry
2010
  • Goldwater Scholarship

Winner
Katherine Deland Biochemistry
2010
  • Goldwater Scholarship

Honorable Mention
Jessica Steinmann-Hermsen Mathematics, Mechanical Engineering
2010
  • Goldwater Scholarship

Honorable Mention
Kylie Quave Anthropology (Ph.D.)
2009
  • Fulbright U.S. Student Award
Peru Winner
Amy Revier Art
2009
  • Fulbright U.S. Student Award
Iceland Winner
Gilberto Lopez Anthropology (M.A.)
2009
  • Fulbright U.S. Student Award
Mexico Alternate
Kelsey Jukam English
2009
  • Gilman Scholarship
Egypt Winner 
Warren Seay Political Science (B.A.), Law (J.D.)
2009
  • Truman Scholarship

Winner
Ali Alibhai
2008
  • Fulbright U.S. Student Award
Mexico Winner
Amanda Aland Anthropology (Ph.D.)
2008
  • Fulbright U.S. Student Award
Peru Winner
Todd Baty History, Music
2008
  • Germany - English Teaching Assistantship
United Kingdom Alternate
A. Sunshine Prior Psychology, Anthropology
2008
  • Fulbright U.S. Student Award
New Zealand Alternate
Alexandra Hill    Electrical Engineering, International Studies 2008
  • Rhodes Scholarship
  Finalist 
Denver Nicks Political Science, International Studies
2007
  • Fulbright U.S. Student Award
Philippines Winner
Jaclyn Durr German, International Studies
2007
  • Fulbright U.S. Student Award
Germany Winner
Vedrana Juko Political Science, Economics, German
2006
  • Fulbright U.S. Student Award
Croatia Winner
Jose Santos
2006
  • Fulbright U.S. Student Award
El Salvador Winner
Michelle Adams
2006
  • Goldwater Scholarship

Honorable Mention
Julie Kennedy Chemistry, Spanish
2006
  • Gilman Scholarship
Spain Winner 
Dean Pritchett
2004
  • Fulbright U.S. Student Award
United Arab Emirates Winner
Jonathan Yim German, Music
2004
  • Fulbright U.S. Student Award
Austria Winner
Catherine Howard Chemistry, Spanish
2004
  • Goldwater Scholarship

Winner
Lowery Rogers
2004
  • Goldwater Scholarship

Honorable Mention
Michelle Moruso
2003
  • Fulbright U.S. Student Award
Trinidad and Tobago Winner
Clayton Mauldin Chemistry
2003
  • Goldwater Scholarship

Winner
Michael Shearn Electrical Engineering, Mathematics, Physics
2003
  • Goldwater Scholarship

Winner
Kelly Angelos Music Performance: Violin
2002
  • Fulbright U.S. Student Award
Mexico Winner
Angela Deas Economics with Finance Applications
2002
  • Fulbright U.S. Student Award
Mexico Winner
Melissa Nibungco Anthropology
2002
  • Fulbright U.S. Student Award
Philippines Winner
Diane Hanson Studio Art (M.F.A.)
2002
  • Fulbright U.S. Student Award
Italy Winner
Anand Sitaram Biochemistry
2002
  • Goldwater Scholarship

Winner
Alonso Gutierrez Physics, Mechanical Engineering, Mathematics
2001
  • Goldwater Scholarship

Winner
Tsung Yeh Yu
2001
  • Udall Scholarship

Winner
Read Pierce
2000
  • Truman Scholarship

Winner
Debra Hultsch
1998
  • Fulbright U.S. Student Award
Philippines Winner
Samuel Hunt
1998
  • Fulbright U.S. Student Award
Burkina Faso Winner
Ian Mast
1998
  • Fulbright U.S. Student Award
Mexico Winner
Michael Wayne Mink, Jr.
1998
  • Fulbright U.S. Student Award
United Kingdom Winner
Elena Miranda
1998
  • Goldwater Scholarship

Winner
Courtney Pinkerton
1998
  • Truman Scholarship

Winner
Larry Dembrowski
1997
  • Fulbright U.S. Student Award
Austria Winner
Greg Adam
1997
  • Goldwater Scholarship

Winner
Heather DeShon
1997
  • Goldwater Scholarship

Winner
Joe Dan Dunn
1996
  • Goldwater Scholarship

Winner
Jennifer Dougherty
1995
  • Goldwater Scholarship

Winner
David Enis
1995
  • Goldwater Scholarship

Winner
Thomas Gray
1994
  • Goldwater Scholarship

Winner
Marcus Hansen
1994
  • Goldwater Scholarship

Winner
Roberta Hotinski
1993
  • Fulbright U.S. Student Award
Switzerland Winner
Amy Monchamp
1993
  • Goldwater Scholarship

Winner
Cheril Santini
1993
  • Goldwater Scholarship

Winner
Peter Huff
1992
  • Fulbright U.S. Student Award
Singapore Winner
Beverly Smith
1992
  • Fulbright U.S. Student Award
Kenya Winner
Holly King
1992
  • Goldwater Scholarship

Winner
Lysanda Lee
1991
  • Fulbright U.S. Student Award
Pakistan Winner
Chris Claypool
1991
  • Goldwater Scholarship

Winner
Roberta Hotinski
1991
  • Goldwater Scholarship

Winner
Marina Tkadlec
1990
  • Truman Scholarship

Winner
Christy Davis
1990
  • Truman Scholarship

Alternate
Dorothy Brown
1989
  • Fulbright U.S. Student Award
United Kingdom Winner
Diane Hotinski
1989
  • Fulbright U.S. Student Award
Germany Winner
Anne Lambright
1989
  • Fulbright U.S. Student Award
Ecuador Winner
Nancy Stark
1988
  • Fulbright U.S. Student Award
Bangladesh Winner
Anne Walton
1988
  • Fulbright U.S. Student Award
Argentina Winner
Rebecca Wells
1988
  • Fulbright U.S. Student Award
France Winner
Victor Liu
1988
  • Truman Scholarship

Winner
John Staller
1987
  • Fulbright U.S. Student Award
Ecuador Winner
Keith Todd
1987
  • Fulbright U.S. Student Award
Germany Winner
Elizabeth Cunningham
1987
  • Truman Scholarship

Winner
Tracey George
1987
  • Truman Scholarship

Winner
Michael Harris
1986
  • Fulbright U.S. Student Award
Bangladesh Winner
Rodney Miller
1986
  • Truman Scholarship

Winner
Matthew Dirst
1985
  • Fulbright U.S. Student Award
France Winner
Shannon Smithey
1985
  • Truman Scholarship

Winner
Timothy Burgett
1983
  • Truman Scholarship

Winner
Robert Breckenridge
1980
  • Fulbright U.S. Student Award
Peru Winner
Mark Taylor
1980
  • Fulbright U.S. Student Award
Germany Winner
Jennifer Weston
1980
  • Truman Scholarship

Winner
Dean Billmeyer
1979
  • Fulbright U.S. Student Award
Austria Winner
Michael Keeley
1979
  • Fulbright U.S. Student Award
Austria Winner
Nancy Hazam
1978
  • Fulbright U.S. Student Award
Lesotho Winner
Moses Williams
1978
  • Fulbright U.S. Student Award
Sierra Leone Winner
Diane Norton
1978
  • Truman Scholarship

Winner
Troyen Brennan   1976
  • Rhodes Scholarship
  Winner 
Susan Zeder
1972
  • Fulbright U.S. Student Award
United Kingdom Winner
Tyler Baker      1969
  • Rhodes Scholarship
  Winner 
Houston Wasson     1932
  • Rhodes Scholarship
  Winner 
George Thomas     1919
  • Rhodes Scholarship
  Winner 
Joseph Doty     1918
  • Rhodes Scholarship
  Winner