News and Events

Twtr Fb Yt Li Pi

2013 End-of-Year Awards Given to Outstanding Meadows Students

Recipients selected for awards from the University and from the Meadows School

Every spring, individual divisions of the Meadows School of the Arts select outstanding students for special awards recognizing their scholarship, creative talent and community involvement. Students also may be honored by their divisions by being selected to serve as a Reader or Marshal for Commencement.
In addition, a number of Meadows students have been honored with special awards from the University for 2013.
Winners of the SMU and Meadows School of the Arts departmental awards for 2013 are as follows (all are graduating seniors unless otherwise noted):

 

UNIVERSITY HONORS

Music major Ryan Cole and Communication Studies majors Amie Kromis and Esther Liu are among the nine students receiving this year’s “M” Award, SMU’s most prestigious honor, which recognizes contributions to the University “above and beyond the call of duty.”
Communication Studies major Roza Essaw received the Outstanding Senior Woman Award from the SMU Mothers’ Club.
Music major Ethan Patrick received the Avella Winn Hay Award, based on scholarship, character and contribution to the SMU community.
Art History junior Rebekah Boyer received the Emmie V. Baine Legacy Award from the Women’s Center for Pride and Gender Initiatives.
Communication Studies senior Tashika Varma and Advertising junior Devean Owens are among the six recipients of the John L. Freehafer Memorial Award, given by the University to a select few students every year who have demonstrated an interest in student life, activities and government.

 

MEADOWS SCHOOL HONORS
Temerlin Advertising Institute
Outstanding Academic Achievement in Advertising – Nadia Mansour
Outstanding Academic Achievement in Creative – Monika Hoang
Kappa Tau Alpha Initiates – Undergraduate:  Andrea Barreto, Monika Hoang, Nadia
Mansour, Karla Ruzo and Vanessa Schluter; Graduate: Julia (Kilgore) Heath
Kappa Tau Alpha is a college honor society that recognizes academic excellence
and promotes scholarship in journalism and mass communication.
Marshal – Monika Hoang
Reader (graduate student) – Katherine (Katie) Ogden
Reader (undergraduate student) – Nadia Mansour


Division of Art
Dan Wingren Award for Outstanding Senior – Savannah Niles
Charley Aberg Travel Award – Andrew Tyler
Stephen D. Wilder Travel Award – Katherine Habeck
Frances B. Cowan Award in Printmaking – Jessica Wilcoxon and Haylie Defrank
Marshal – Travis LaMothe
Reader (undergraduate student) – Hilary Grace Schleier

 

Department of Art History
Alessandra Comini Award for Outstanding Undergraduate Art History Major – Abigail Taylor
Outstanding Senior Award – Morgan Beckwith
Marshal – Alexandra Portaro
Reader (undergraduate student) – Abigail Taylor

Division of Arts Management and Arts Entrepreneurship
(Note: These students are receiving graduate degrees.)
Lanham Deal Internship Award – TBD
This award recognizes and assists outstanding students in arts management. The award was established in honor of Lanham Deal, a Meadows alumnus and prominent leader of music organizations in Dallas in the decades after World War II.
Marshal – Juliana Rogers
Reader – Maura Bellmio

Division of Communication Studies
Outstanding Academic Achievement – Roza Essaw and Taylor Kirsten Reed
Outstanding Student in Corporate Communications – Elizabeth Ansbro
Outstanding Student in Nonprofit Management – Amie Kromis
Outstanding Student in Public Affairs and Public Relations – Caroline Boothe
Outstanding Student in Debate and Speech – Trevor Paul
Advisory Board Scholar Awards – Antonea Bastian, Haley Flander, Basma Raza and Brittani Strickland (juniors)
Stan Levenson Honorary Scholar Award – Lori Lizarraga (junior)
Douglas Bauer Incentive Scholar Awards – Kathryn Dalke, Samuel Dunn, Ashley Garner, Katherine Hill, Ben Nguyen and Ashley Tanaka (juniors)
Kappa Tau Alpha Initiates – Roza Essaw, Esther Liu, Taylor Reed and Jessica Riley Kappa Tau Alpha is a college honor society that recognizes academic excellence and promotes scholarship in journalism and mass communication.
Marshal – Taylor Johnson
Reader – Amie Kromis


Division of Dance
Outstanding Achievement in Dance – Julie Kaye and Tenley Dorrill
Marshal – Jasmine White Killins
Reader – Constance Dolph

Division of Film and Media Arts
Outstanding Scholarly Achievement Award – Rachel Stonecipher and Erin Lee Hedrick
Outstanding Creative Achievement in Film/Media Production – Annamarie Fernandez
Outstanding Achievement in Screenwriting for Film and Media Arts – Katherine Petty
Nash Parsley Memorial Award for Outstanding Creative Achievement – David Chavez
Marshal – Erin Lee Hedrick
Reader – Rachel Stonecipher

Division of Journalism
Outstanding Achievement in Broadcast Journalism – Kelsey Charles
Outstanding Achievement in Digital Journalism – Shelby L. Foster
Outstanding Achievement in Print Journalism – Julie Fancher
Kappa Tau Alpha Initiates – Willow Blythe, Ashley Stainton and Essette Workneh
Marshal – Ashley Stainton
Reader – Summer Dashe

Division of Music
Undergraduate Award for Excellence in Music – Gina Ford and Paul Kroeger
Undergraduate Concerto Competition Winners – Daniel Hawkins, horn (junior) and Rebecca Roose, soprano (junior)

General Concerto Competition Winners – Ekaterina Gumenyuk, piano (Performer’s Diploma), Brittany Harrington, bassoon (master’s student), Eleanor Dunbar, violin (freshman) and Coretta Smith, voice (master’s student)

 

Pi Kappa Lambda Initiates – Rachel Alexander, Alicia Arruda, Daniel Bouchard, Nathan Courtright, Andrew Giordano, Brittany Harrington, James Jillson, Paul Kroeger, Joshua Kurzweil, John Proft, Rebecca Roose, Dylan Smith and Alvin Trotman 

Pi Kappa Lambda is a national honorary music society; membership is based on artistic achievement, scholarly excellence and exemplary character.

Dora Poteet Barclay Award – Sam Bartlett
This award is given to an organ major with a 3.0 average or higher, as selected by the organ music faculty.

Thomas Hayward Memorial Award – Paul Kroeger
 The Thomas Hayward Award was established in honor of his incredible teaching at
 Meadows from 1964 until his retirement in 1994. Tom’s career included 14 years as a leading tenor with the Metropolitan Opera. This award goes to an undergraduate voice major with a GPA above 3.0, chosen by the faculty.

Dr. Ben K. Howard Award for Excellence in Opera – Nathan Myers (master’s student)
The Dr. Ben K. Howard Award for Excellence in Opera recognizes a young artist who has shown a dynamic commitment to excellence in the field of opera, in addition to making major contributions to the Meadows Opera Theatre program during a given year.

Norman L. Jacobs Memorial Award – Cody McClarty
The Norman L. Jacobs Memorial Award is given to a student or students selected by the brass faculty for outstanding contribution through performances, studio and master classes.

Roy and Sue Johnson Award – Nathan Myers (master’s student)
The Roy and Sue Johnson Award is given to a graduating senior or graduate student in any music field selected by a vote of the entire music faculty for a combination of high standards in scholarship and artistry.

Roy and Sue Johnson Opera Theatre Award – Arielle Collier (master’s student) and Jeawook Lee (Performer’s Diploma)
The Roy and Sue Johnson Award in Opera Theatre is given to outstanding graduate members of the opera theatre class - with the preference that they go to one man and one woman.

Roy and Sue Johnson Award in Organ or Sacred Music in Honor of Robert Anderson –  Christopher Hoyt (master’s student)
The Roy and Sue Johnson Award in Organ or Sacred Music was established to honor distinguished Professor Emeritus of Organ and Sacred Music Dr. Robert T. Anderson, and recognizes outstanding achievement in this area.

Roy and Sue Johnson Award in Memory of Maurice Acers – Rebecca Thompson
This award is in memory of the Johnsons’ good friend and fellow musician, Maurice Acers. Because of Mr. Acers’ keen interest in sharing his love of music, they wanted this award to recognize outstanding contributions of a student active in teaching in the general education curriculum or community outreach activities involving music.

John E. Krout Music Therapy Award – Carmen Tinker

This award is given to a second or third year music therapy student who has shown both commitment and compassion in their clinical work with children, adolescents, and/or adults with special needs.

Lloyd Pfautsch Award – Jodi Hill Coke (master’s student)
Established by an endowment created by the friends and former students of Lloyd Pfautsch, former choral director of the Division of Music, the Lloyd Pfautsch Award is selected by all choir members for someone who demonstrates leadership, musicianship and scholarship.

Theodore Presser Scholarship – Daniel Bouchard (junior)
Being selected as a Presser Scholar is one of the most prestigious achievements in any
undergraduate music school. The Presser Scholar receives a financial award at the
beginning of the fall semester and their name is engraved on a plaque that hangs
permanently in the Meadows Music Division office.

Sigma Alpha Iota Award – Gina Ford
This award is designated for the person chosen by the ensemble directors for scholarship and outstanding contribution to a performing ensemble. Sigma Alpha Iota is a national, professional music fraternity and the Division of Music is grateful for this award, which they present each year.

Paul Van Katwijk Award – Parisa Zaeri

The Van Katwijk Award is given in honor of Paul van Katwijk, dean of the School of Music at SMU from 1919-1949. This award goes to an outstanding undergraduate piano major selected by the piano faculty.

Paul Velucci Piano Award – Ted Powell (master’s student)
This award is given in honor of Paul Velucci, a former SMU piano faculty member, conductor and one of the great vocal coaches in the U.S. The award recognizes an outstanding piano student and is selected by the piano faculty.

Harold Von Mickwitz Prize in Piano – Ekaterina Gumenyuk (Performer’s Diploma)
The prize, named after the first dean of the Meadows School of Music (1916-1918), is presented to the pianist who performs with the Meadows Symphony Orchestra as the winner of the annual Concerto Competition.

Marshal – Ryan Cole
Reader (graduate student) – Eldred Marshall
Reader (undergraduate student) – Abigail Clark

Division of Theatre
Undergraduate Award for Academic Excellence – Jeffrey Colangelo, Tyler Crim, Miranda Parham, Elizabeth Peterson and Hunter Ringsmith

Bob Hope Award for Design – Tim Rothwell
Given to an outstanding design graduate student for scholarship, classroom leadership, academic achievement, self-development, progress as a designer in major studio and classroom performances, and production contribution.

Bob Hope Award for Excellence in Acting – Brandon Potter
Given to an outstanding graduate acting student for scholarship, classroom leadership, academic achievement, self-development, progress as a performer in major studio and classroom performances, and production contribution.

Bob Hope Scholarship for Excellence in Graduate Acting – Susana Batres
Given to a first or second-year graduate acting student.

Bob Hope Scholarship for Excellence in Undergraduate Acting – Jakeem Powell (junior)

Bill and Jean Eckart Award in Design – Ella Rose Haag

Edyth Renshaw Award – Ruben Carrazana
Given to an outstanding senior student for contribution to the division, academic achievement, and outstanding promise as an actor, director or designer.

Lu Gene Singleton Award – Wendy Blackburn and Jeffrey Colangelo
Given to a student for exceptional acts of service, either to individuals or to the department, and for a prevailing generosity of spirit, which marks this individual’s distinction.

Garland Wright Award for Directing – Jeffery Moffitt and Carson McCain (junior)
Given to an outstanding student in the field of directing.

Greer Garson Awards – Adam Anderson, Tyler Crim, Miranda Parham and Hunter Ringsmith
These awards are given to students who have demonstrated excellence, aptitude and dedication in the art of acting. The winners are chosen by the dean of the Meadows School, the chairman of the Division of Theatre and the head of the professional acting curriculum.

Rosenfield Playwriting Awards – Justin Amos, Jeffrey Colangelo, Meredith Oden, Samantha Rios and Marissa Romer

Taubman Scholarship for Excellence in Graduate Stage Design – Roselaine Fox Hamilton
Given to a first or second-year graduate design student.

Marshal – Miranda Parham
Reader (graduate student) – Jessica Colley-Mitchell
Reader (undergraduate student) – Ruben Carrazana

Most RecentSee All News >>

EventsSee All Events >>

Thu, 10/02/14 - 8:00 pmRosine Smith Sammons Lecture in Media Ethics: Michael Ramirez, Pulitzer-Winning Editorial CartoonistBob Hope Theatre - Owen Arts Center
Thu, 10/02/14 - 8:00 pmSYZYGY New Music Ensemble: “Living Toys”Caruth Auditorium - Owen Arts Center
Thu, 10/02/14 - 8:00 pmBLACK SNOW by Mikhail Bulgakov, adapted by Keith ReddinGreer Garson Theatre - Owen Arts Center Buy Tickets
Fri, 10/03/14 - 8:00 pmBLACK SNOW by Mikhail Bulgakov, adapted by Keith ReddinGreer Garson Theatre - Owen Arts Center Buy Tickets

News and Events

MPRINT Magazine

Meadows News

Meadows News - 2013

Meadows News - 2012

Meadows News - 2011

Meadows Blogs

In the Media

Events Calendar

Music Programs

Music Recitals

Performing Arts Season

Meadows Events Parking

Events Newsletter